Gender Identity Disorder چاپ
تاریخ :18:48پنج‌شنبه 29 آذر‌ماه سال 1386

دیروز یکی دیگه از کیس‌های جالب روانپزشکی وارد سرویسمون شد که بد نیس شرح مختصری راجع بهش بدم.
این آقای جوانی بود که از طرف بهزیستی به بخش ما ارجاع داده شده بود، علتش هم این بود که چند روز قبل با لباس و آرایش زنانه و بدلیل عدم رعایت حجاب کامل توسط پلیس دستگیر می‌شه و وقتی پلیس متوجه مرد بودنش می‌شه برای ارزیابی به بهزیستی و از اونجا هم به بخش روانپزشکی فرستاده شد. این آقای جوان در ظاهر دارای موهای بلند و ابروهای آرایش شده و ته‌ریشی بود که بخاطر چند روز نگهداری در بهزیستی رشد کرده بود. مطابق شرح حالی که خودش ابراز می‌کرد از ۳-۴ سالگی علاقه‌مند به شرکت در بازیهای دخترانه بوده و این شرایط براش تداوم داشته بطوریکه هیچوقت در بازیهای پسرانه شرکت نمی‌کرده. در سالهای ابتدای تحصیل مایل بوده در مدرسه دخترانه درس بخونه که بخاطر اینکه از این کار منع شده درسش رو رها کرده. در کودکی لباسهای دخترانه رو به تن می‌کرده که مجموع این رفتارهاش در اون سن با برخورد طنزآمیز خونواده‌ش روبرو می‌شده، اما رفته رفته با افزایش سن، برخورد قهرآمیز و خشونت‌بار جای اون برخورد رو گرفته. بیمار جنسیت خودش رو نادرست می‌دونه در سالهای اخیر لباس دخترانه بر تن می‌کرده و با هویت دخترانه توی خیابونها می‌گشته، و از اینکه توسط آقایون براش ایجاد مزاحمت می‌شده در رنج بود و می‌گفت برای از سر باز کردن این مزاحمها شماره تلفن نادرست بهشون می‌داده. بیمار ما در چند ماه اخیر از طرف خانواده طرد شده و در طبقه بالایی یک خونه متعلق به یک آقا، با نقش دخترانه زندگی می‌کرده. بیمار می‌گفت تاحالا هیچ درمانی نکرده، چون امکانات مالی برای جراحی رو نداشته. از سربازی با تشخیص ترنس‌سکسوالیسم معاف شده ولی پی درمانش نرفته. رنجی که بیمار از شرایطش تاحالا کشیده رو می‌شد توی کلامش حس کرد.

اختلالات هویت جنسی شامل مواردی می‌شه که در اونها ترجیح مداوم و قوی برای اتخاذ وضعیت و نقش جنس مخالف دیده می‌شه. شکل افراطی اون، ترنس‌سکسوالیسم یا به اصطلاح نارضایتی جنسیه که در اونها تلاش برای پذیرفته شدن در اجتماع بعنوان جنس مخالف و انجام درمانهای هورمونی و جراحی برای تغییر جنسیته.

بر اساس شرح‌حالی که از این بیمار گرفتم تشخیصهای افتراقی شامل ترنس‌وستیسم (مبدل پوشی) هم رد شد و به نظر میاد تشخیص ترنس‌سکسوالیسم براش مناسب باشه. در حیطه روانپزشکی درمانی که برای این بیماران انجام می‌شه این نیس که فردی با هویت جنسی مرسوم ایجاد بشه و به بیمار کمک می‌شه تا با هویت جنسی مطلوبش راحت باشه.
درمان این بیماران در بزرگسالی در صورتیکه اصرار قطعی داشته باشن جراحیه تغییر جنسیت خواهد بود که البته شرایطی داره. به این صورت که لازمه حداقل ۳ الی ۱۲ ماه بطور آزمایشی در نقش جنس مقابل زندگی کنه. در بعضیها این آزمایش باعث تغییر ذهنیتشون می‌شه. در غیر این صورت درمان هورمونی انجام می‌شه و برای بیماران زن که می‌خوان به مرد تغییر جنسیت بدن تستوسترون و برای مردانی که می‌خوان تغییر جنسیت به زن بدن استرادیول و پروژسترون تجویز می‌شه. خیلی از بیماران از تغییرات بدنی حاصل از این درمان هورمونی راضی می‌شن و به همون اکتفا می‌کنن، در غیر این صورت کاندید جراحی تغییر جنسیت خواهد بود.
نتیجه جراحی معمولا برای بیمار راضی‌کننده‌ست و کمتر پیش میاد که بیمار از این کار پشیمون بشه که در صورت ایجاد معمولا به اختلال روانپزشکی زمینه‌ای مربوطه.
در کشورمون تجربیات در مورد جراحی تغییر جنسیت موفق بوده و بعد از ارزیابی روانپزشکی، بیماران حائز شرایط جراحی می‌شن. یکی دو سال جایی پیش خوندم که تعداد جراحیهای تغییر جنسیت که دکتر میرجلالی در ایران انجام داده بیشتر از آمار همکارانش در کشورهای اروپایی هست. در مشهد هم دکتر آموزگار این جراحی رو انجام می‌ده
خوشبختانه از نظر قانونی و شرعی بستر مناسب برای این کار در ایران فراهمه که در نوع خودش پیشروتر از بعضی کشورهاست. مثلا در انگلستان بیمار بعد از جراحی نمی‌تونه اسمش رو تغییر بده، درحالیکه در ایران این مساله وجود نداره.

¤ روتیشن سه‌ماهه امروز تموم شد و از شنبه روتیشن استاد بعدی شروع می‌شه. امروز امتحان شفاهی ۸ نفر از استاژرها با من بود و حسابی حالشون جا اومد! البته استاژرهای همکارانم بودن.از استاژرهای خودم راضی بودم و نمره بخششون رو بالا دادم.

¤¤ استاد عزیز نمی‌دونم صحبت سر چی بود که یهو به من گفت ببینم تو چرا زن نمی‌گیری؟! منم جواب دادم کی توی این زمونه به دکتر مجرد زن می‌ده!! استاد عزیز بعد از انبساط خاطر حاصله،‌ پیشنهاد فرمودن خودشون آستین بالا زده، یکی از دخترکان موقر و خوب که میان بخشمون رو برام بستانند!!! (منظور استاد عزیز از دخترکان، همون دانشجوهاس!)  اگه تاحالا متوجه این موضوع نشده بودین الان دیگه کاملا مشخص شد که روابط ما با اساتیدمون خیلی خوب و دوستانه‌ست (معمولا!!)

¤¤¤ عید قربانتون مبارک

¤¤¤¤ فردا پاییز تموم می‌شه. مطابق روال سالانه از شمارش جوجوهاتون فراموش نکنید!

¤¤¤¤¤ ************  (رسم روزگاره دیگه)

¤¤¤¤¤¤ همین دیگه. بسه فعلا.