بیمار اعصاب و روان چاپ
تاریخ :22:58شنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1386

بالاخره از امروز برنامه کشیک استاژرها توی بخش ما اجرایی شد. روزانه ۲ نفر استاژر از ساعت ۴ تا ۷ بعدازظهر در درمانگاه آموزشی روانپزشکی شرکت می کنن و محور آموزششون شرح حال روانپزشکیه. ۲ نمره از نمره بخششون هم به کشیکشون مربوط می شه.

یکی از مشکلات فرهنگی جامعه ما اینه که فکر می کنن بیماران روانپزشکی همون عقب مونده های ذهنی هستن! این مساله رو وقتی پزشک خانواده بودم از نزدیک دیدم. توی مرکزی که من مسئولیتش رو داشتم وقتی قرار شد بیماران اعصاب و روان ویزیت بشن، کاردان محترم مرکز لیست عقب مونده های ذهنی رو برام ردیف کرد! این در حالیه که اساسا بیمار منتال ریتارد بیماری نیست که بشه براش کار چندانی کرد و ویزیت شدن یا نشدنشون زیاد فرقی نداره، و از طرف دیگه بیماریهای روانپزشکی با شیوع خیلی بالا، ولی بصورت تشخیص داده نشده باقی می مونه. در واقع علت اصلی اینکه بعضی مردم دید منفی نسبت به روانپزشک دارن همینه که فکر می کنن منتال ریتاردها رو می برن پیش روانپزشک!!!  درحالیکه ما حتی اجازه بستری کردن بیمارانی که ام آر باشن رو نداریم و در صورت بستری کردن مورد بازخواست قرار می گیریم. هروقت بیمار ام آر توی کشیک من مراجعه می کنه به بهزیستی معرفیش می کنم. در واقع کاری که از منتال ریتاردیشن به ما مربوط می شه تشخیصش هست و گاهی در صورت لزوم کنترل بعضی رفتارهای نابهنجارشون با دارو.

از طرف دیگه مردم به مجموع ام آر ها و بیماران اسکیزوفرنی و سایر سایکوزهای شدید که دچار علائم خیلی پیشرفته شدن، بطوریکه دیگه قادر به زندگی عادیشون نیستن، می گن دیوونه! و روانپزشکا رو دکتر دیوونه ها می دونن! جالبه که بدونین سایکوزها فقط ۲ درصد مراجعین به مطبهای روانپزشکی رو تشکیل می دن. ضمن اینکه اغلب بیماران سایکوتیک با درمان به زندگی عادیشون برمی گردن و در صورت تشخیص زودرس و درمان مناسب و با مدت کافی، سالها می تونن زندگی کنن بدون اینکه کسی متوجه اختلال روانپزشکیشون بشه.

نتیجه اینکه تصور عامه مردم راجع به روانپزشکی خیلی خیلی پرته!! می شه گفت توی یه دنیای دیگه سیر می کنن. ولی وقتی می بینم که پیش میاد که یک پزشک هم اینطوری فکر یا اظهار نظر می کنه، نمی تونم اخم نکنم.

امیدوارم روزی برسه که مردم ما هم بدونن بیماریهای روانپزشکی کدوماست. و کشیک وایستادن استاژرها  این خاصیت رو  هم داره که پزشکهای عمومی و یا سایر متخصصین با تخصص ما بیشتر آشنا می شن

¤ اشکال بعضی از ما اینه که  هرچی که ضد عقله رو به عشق ربط می دیم.

¤¤ سایه خورشید روی سرم

   نور تو بالاتر

¤¤¤ موضوع، گاهی وقتا جدی تر از اونیه که فکرش رو می کنی

¤¤¤¤ اینجا، از سایت دانشگاهمون می تونین عکسهایی از بیمارستان ما رو ببینید