malingering چاپ
تاریخ :23:03سه‌شنبه 18 دی‌ماه سال 1386

چند هفته پیش بیماری داشتیم که با یه سری اختلالات رفتاری به صورت پرخاشگری و خودزنی از پادگان ارجاع شده بود. عکس بالا تصویر ساعد نامبرده‌ست که با سیگار سوزونده بوده. در شرح حال و مصاحبه مفصل اولیه، علائم مختلط و غیر‌اختصاصی متعددی رو نشون می‌داد. بعد از چند روز بستری اعتراف کرد همه رفتارهای بیمار‌گونه‌ش فقط بخاطر تداوم معافیت از رزمش بوده و این آثار سوختگی رو هم وقتی که مرخصی بوده با کمک دوستش و بعد از تزریق ماده بی‌حس کننده به زیر پوستش ایجاد کرده بود. ازش اجازه گرفتم که تصویری از این کارش داشته باشم. البته قبل از اعترافش.

یکی از مشکلات آموزشی بخش روانپزشکی، ناهماهنگ بودن رفرنس استاژر و اینترنها با رفرنس رزیدنتهاست. رفرنس استاژر و اینترنها کتاب آکسفورده که از اسمش پیداست بر اساس مکاتب انگلیسی هست ولی کتاب ما کتاب کاپلان و سادوک (comprehensive و یا synopsis) هست که یک کتاب امریکاییه. چیزی که مساله رو بدتر می‌کنه اینه که تقسیم‌بندی‌ها و کرایتریاهای این دو متفاوته، بطوریکه کتاب ما از کراتریاها و تقسیم‌بندی‌های DSMIV استفاده می‌کنه، ولی آکسفورد عموما بر اساس ICD10  هست، هرچند که گاه به DSMIV هم اشاره‌ای می‌کنه، ولی سبک نوشتن و تقسیم‌بندیهاش بر اساس ICD10 هست. این موضوع باعث سردرگمی دانشجوها می‌شه. چون توی راندهای آموزشی بخش صحبتها بر اساس کتاب ماست، ولی در امتحان پره‌انترنی و دستیاری از آکسفورد سوال میاد. از طرفی برای ما هم مساله‌سازه، حداقل وقتی که قراره کلاسی برای دانشجوها بریم یا امتحانی ازشون بگیریم باید اختلافات این دو رفرنس رو هم مد نظرمون باشه که مستلزم اینه که آکسفورد رو هم بخونیم. انصافا این کتاب core text که برای دانشجوها رفرنسه بخصوص در قسمت درمانها زیادی فشرده‌ و گاها ناقصه. ضمن اینکه ترجمه‌ای که توی بازار هست هم واقعا در حد فاجعه‌ست. البته صحبتش رو از اساتیدم این اواخر شنیدم که قرار ظرف سال آینده این مساله اصلاح بشه و رفرنس دانشجوها هم مثل چند سال پیش مشابه ما بشه.

¤ سرمای دیشب اینجا در ۲۸ سال گذشته بی‌سابقه اعلام شد. بیست و یک درجه زیر صفر رو هم تجربه کردم. دو روز تعطیلی بادآورده هم بد نبود.

¤¤ *************