ECT چاپ
تاریخ :23:09یکشنبه 3 تیر‌ماه سال 1386

برنامه روزانه ECT رو از امروز شروع کردم. همونطوری که قولش رو داده بودم اینجا یه مقدار راجع بهش صحبت می کنم

ECT یا همون electroconvulsive therapy ، القاء تشنج بوسیله جریان الکتریکیه که در درمان اختلالات متنوع روانپزشکی استفاده می شه.

ایده اولیه برای ECT حدود ۷۰ سال قبل ایجاد شد وقتی که دیده شد بیماران اسکیزوفرنی که به هر دلیلی دچار تشنج می شن، بهبود در علائمشون دیده می شه. این باعث شد که به فکر ایجاد تشنج مصنوعی بیفتن که اوائل بوسیله دارو القاء می شد. بعد از چند سال القاء بوسیله جریان الکتریکی ابداع شد و توسعه پیدا کرد.

روش کار اینه که  تحت یک بی هوشی سبک، جریان الکتریکی با ولتاژ پایین به مدت چند ثانیه از طریق پوست سر به مغز منتقل می شه و باعث القاء تشنج می شه. برای کنترل جزء حرکتی تشنج از داروهای شل کننده عضلانی استفاده می شه.

در مورد مکانیسم اثر ECT یافته هایی مطرح شده و ناشناخته هایی هم باقی مونده.

در مرحله تشنج، جریان خون و متابولیسم ناحیه ای از مغز که دشارژهای تشنجی رو شلیک می کنه افزایش داره و بعد از تشنج کاهش در جریان خون و متابولیسم اون ناحیه داریم که ایجاد این کاهش با پاسخ درمانی مرتبطه.

مکانیسم اثر در سطح نروترنسمیتری هم توضیح داده شده. به این شکل که ECT  باعث down regulation رسپتورهای پست سیناپتیک بتاآدرنرژیک می شه که مشابه اثریه که همه درمانهای ضدافسردگی اعمال می کنن. از طرف دیگه ترنسمیشن سروتونین رو هم زیاد می کنه که در درمان افسردگی نقش داره.

خود ECT  اثر ضد تشنجی هم داره که این اثر رو دلیل اثربخشی ECT  در  درمان مانیا می دونن.

ECT  انتقال دوپامین رو هم زیاد می کنه که این مساله تاثیرش رو در پارکینسون توضیح می ده، ولی اثربخشیش در درمان سایکوزها با این مساله قابل توجیه نیست.

بهرحال تنظیمات متعددی در اثر ECT  در ترنسمیشن نروترنسمیترها در مغز اتفاق میفته که باعث می شه روی اختلالات متعددی موثر باشه. مثل افسردگی، مانیا، سایکوزها، پارکینسون، دلیریوم، کاتاتونی، و...

انتخاب بیمار برای ECT  در هر تشخیصی اندیکاسیونهای خاص خودش رو داره، مثلا در افسردگی بیماری رو کاندید ECT  می کنیم که مقاوم به درمان، یا کاتاتون باشه، یا افکار خودکشی یا دیگرکشی حاد داشته باشه، به هر دلیلی نتونه دارو مصرف کنه،مثلا بارداری، یا به هر دلیلی بخوایم پاسخ سریعتری رو به دست بیاریم. دیده شده که ۷۰٪ افسرده هایی که به درمان دارویی پاسخ ندادن، به ECT  جواب دادن. در سایر اختلالات هم مواردی با شرایط خاص رو کاندید ECT  می کنیم.

نکته جالب اینه که وقتی بیماری رو روی ECT  می ذاریم، حتی اگه جواب هم نده، وقتی دوباره روی داروی قبلی که بهش مقاومت نشون داده بود می ذاریمش معمولا این بار جواب می ده.

ECT  روش درمانی کم خطر و کم عارضه ایه. شایعترین عارضه ش اختلال شناختی و حافظه ست که تقریبا در همه موارد بعد از ۶ ماه رفع می شه. عارضه خاص دیگه ای هم نداره . ولی با توجه به وجود داروهای جدید که عوارض جانبی خیلی کم و اثربخشی بالا دارن، معمولا در شرایط خاصی که توضیح دادم استفاده می شه. بهرحال روش نسبتا تهاجمی هست و مردم شاید از اینکه از برق استفاده می شه وحشت دارن و تبلیغات کافی هم براش انجام نشده،‌ درحالیکه غولهای داروسازی جهان که تولید داروهای روانپزشکی رو تحت سلطه خودشون دارن سرمایه های هنگفتی رو خرج تبلیغ داروهاشون می کنن ، که البته ما رو هم بی نصیب نمی ذارن و هر چند وقت توی بهترین هتل شهر اسپانسر مالی جلسه ای می شن که در کنار فعالیت انجمن روانپزشکان، داروهاشون رو هم معرفی و تبلیغ می کنن که همین هفته پیش هم یکی از این جلسات برگزار شد. این مسائل باعث شده که به ECT  اونقدر که باید پرداخته نشه.

 به نظر می رسه یک علت که ممکنه باعث عدم رغبت بعضی افراد به الکتروشوک بخصوص در ایالات متحده بشه، این باشه که اونجا اعدام با صندلی الکتریکی رو ممکنه براشون تداعی کنه!! و همونطور که توی این عکس می بینید امت همیشه در صحنه شون حتی تظاهرات هم علیه الکتروشوک انجام دادن!

این کار مثل این می مونه که بگن کسی رو نباید جراحی کنن چون بدنش رو دچار جراحت می کنن!! بهرحال همیشه افراد بی اطلاع برای اینکه بازیچه آدمای شارلاتان بشن دم دست وجود دارن و مهم نتایج بالینی و تحقیقات علمی و بی طرفانه ست که رای به بی خطر بودن و بی عارضه بودن الکتروشوک  دادن.

امروز ۳- ۴ تایی مریض داشتیم و فکر کنم فردا خودم هم به چند تایی از مریضها شوک بدم.

 

روتیشن روانپزشکی اطفال اونقدرها هم که نگرانش بودم سخت نبوده تا الان، امیدوارم سخت نشه.

¤ چند وقتیه که یه مدل مزاحم تلفنی عجیب دارم. یه نفر با شماره unknown چند هفته ایه که هر از گاهی زنگ می زنه و هیچ صحبتی هم نمی کنه! ظاهرا باید بگم مزاحم یابی کنن خطم رو

¤¤ این روزها به دنبال کسی می گردم

که بتواند

ساعتی تنهایم گذارد

اگر یافتید سلامش را به من برسانید