dissociative identity disorder چاپ
تاریخ :02:43پنج‌شنبه 24 خرداد‌ماه سال 1386

روز ۳ شنبه توی case interview هفتگی یک کیس جالب داشتیم. اختلال هویت تجزیه ای           (dissociative identity disorder)

یک دختر ۱۳ ساله بود که دارای ۲ شخصیت بود.اسم یکی فائزه و اسم نفر دیگه پری بود. با طرز صحبت کردن، لباس پوشیدن، آرایش، لهجه و حالات چهره مجزا در هر کدوم از ۲ شخصیت. اون اولای کار که پری شده بود حتی خونواده ش رو هم نمی شناخت.

شخصیتش روز ۳ شنبه پری بود. وقتی که پری هست از وجود شخصیت دیگه ش، یعنی فائزه اطلاع داره و می دونه که شخصیتش عوض شده. اما معلوم نشد که وقتی فائزه ست هم این شناخت رو داره یا نه.

بهر حال بر سر قطعی بودن یا نبودن این تشخیص براش بحثهای مفصلی شد.

 

اختلال هویت تجزیه ای، شدیدترین اختلال در بین اختلالات تجزیه ای هست. این تشخیص به شدت مورد علاقه منه!

همونطور که در مورد این کیس گفتم، در این اختلال فرد دارای حداقل ۲ شخصیت با مشخصات و حتی اسم مجزا می شه. به طور تیپیک شخصیتها از هم اطلاعی ندارن، یعنی از وجود شخصیت دیگه شون بی خبرن. اما گاهی هم می تونن از وجود شخصیتهای دیگه شون مطلع باشن.

توی خیلی از افراد با اختلال هویت تجزیه ای دیده شده که در کودکی مورد سوء استفاده جسمی یا جنسی قرار گرفته بودن.

الان نصفه شبه و من در حالت افت فانکشن دارم این مطلب رو می نویسم! پس انتظار توضیح کاملتری این وقت شب نداشته باشید! ولی اگه سوالی داشتین بعدا بپرسین!

کلا اینکه کسی دچار تغییر شخصیت ناگهانی بشه و شخصیت اصلیش رو فراموش بکنه، و بعد از مدتی دوباره به شخصیت اصلیش برگرده و این حالات و تغییرات باز تکرار بشه مساله جذابی برای من هست.

¤ قطعا رزیدنتی که تا نیمه شب رو با دوستان دوران دانشگاه( دوره عمومی) توی باغ بگذرونه، اون هم در فاصله کمتر از ۱ ماه از امتحان ارتقاء، خب معلومه که حتما قبول می شه!

¤¤ آقا این مریض که گفتم لکنت زبون داره، حالش یه مقدار نگران کننده شده. احتمال داره مساله ارگانیک حادی باعث تشدید لکنت زبانش شده باشه. فردا باید با اون یکی استاد عزیزم که فلوشیپ نروسایکیاتری داره مشورت کنم.

¤¤¤ فیلَم یاد هندوستان کرده

کسی آدرسش رو بلده؟!

¤¤¤¤ بی خوابی زده به سرم که اینجام ها! وگرنه اصلا پیش نمیاد!

¤¤¤¤¤ اینجا توضیحاتی راجع به دژاوو داده

¤¤¤¤¤¤ تاحالا چند بار به عشق اشاره کردم. ظرف روزهای آینده می خوام یک مطلب مفصل راجع به موضوع عشق رو بنویسم